Dla Doktorantów!
Egzamin z języka obcego dla doktorantów
Informacje ogólne
- Kandydat, który przedstawił certyfikat wymieniony w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 3 października 2014 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodzie doktorskim …, (Dziennik Ustaw, rok 2014, pozycja 1383 – Załącznik 1), tj. potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego co najmniej na poziomie B2 jest zwolniony z egzaminu doktorskiego w zakresie nowożytnego języka obcego.
- Kandydat ubiegający się o nadanie stopnia naukowego doktora obowiązany jest do złożenia przed rozpoczęciem rozprawy doktorskiej egzaminu w zakresie języka obcego nowożytnego.
- Egzamin doktorski w zakresie nowożytnego języka obcego jest potwierdzeniem kompetencji językowej kandydata, szczególnie w zakresie dyscypliny naukowej odpowiadającej tematowi rozprawy doktorskiej.
- Egzamin z języka obcego ma charakter ustny i odbywa się w siedzibie właściwej jednostki organizacyjnej – właściwego wydziału Akademii Humanistycznej.
- Skład komisji przeprowadzającej egzamin języka obcego nowożytnego określa właściwa jednostka organizacyjna Akademii Humanistycznej.
- W skład komisji wchodzi egzaminator języka obcego nowożytnego powołany w uzgodnieniu z Dyrektorem Centrum Nauki Języków Obcych.
- Egzamin przeprowadzany jest na poziomie B1/B2 w skali globalnej biegłości językowej według „Common European Framework of Reference for Languages: learning, teaching, assessment (CEFR) – Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
- W ocenie egzaminu brane są pod uwagę następujące kryteria: sprawność komunikacyjna – umiejętność prowadzenia swobodnej rozmowy w języku obcym, sprawne posługiwanie się specjalistycznym słownictwem, znajomość struktur leksykalno-gramatycznych, poprawność gramatyczna, poprawna wymowa i intonacja.
- Przewidywany czas egzaminu: 20 minut.
Wymagania
umiejętność przekazywania – prezentacji informacji, dyskusji, nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń i wiedzy ze specjalistami w swojej dziedzinie w języku obcym. Egzamin składa się z dwóch części, z których wystawiana jest ocena łączna. Do każdej części egzaminator może zadawać pytania związane z podanymi zagadnieniami.
Część I – autoprezentacja: przedstawienie się doktoranta
Celem tej części jest sprawdzenie umiejętności przestawienia się doktoranta w kontekście pracy zawodowej oraz naukowej, a także nawiązanie i podtrzymanie rozmowy.
Proponowane zagadnienia:
- przedstawienie zakładu pracy/placówki, w której pracuje doktorant oraz przedmiotu działalności i zainteresowań badawczych,
- dziedzina, w jakiej specjalizuje się kandydat, jego osiągnięcia naukowe i zawodowe, udział w konferencjach, programach i projektach, nawiązanie do tematyki pracy magisterskiej,
- przyszłe plany naukowo-zawodowe,
- język obcy w pracy kandydata – jak długo kandydat uczy się języka obcego, jak wykorzystuje język obcy w pracy, np. w czasie konferencji, czytania literatury specjalistycznej, pisania prac w języku obcym, współpracy lub wymiany międzynarodowej.
Część II – prezentacja pracy doktorskiej z elementami dyskusji
Celem tej części jest sprawdzenie umiejętności prezentacji swojej pracy doktorskiej w języku obcym, udział w dyskusji/umiejętność argumentacji oraz udzielanie odpowiedzi na pytania egzaminatora w ramach dyskusji nad pracą doktorską.
Doktorant przedstawia przygotowane streszczenie pracy doktorskiej w języku obcym na stronie A4.
Proponowane elementy prezentacji:
- temat i struktura pracy,
- rodzaj i wyniki badań oraz przedstawienie materiałów źródłowych, w tym materiałów w języku obcym,
- przybliżenie wybranego rozdziału pracy/rozdziałów pracy lub etapów jej powstawania,
- przedstawienie metod i przedmiotu badań oraz wniosków,
- możliwości wykorzystania wyników pracy doktorskiej w dalszej pracy naukowej i/lub zawodowej,
- możliwości publikacji i popularyzacji swojej pracy i/lub wyników badań.